Ako si ušiť ochranné rúško na tvár?

Ako si ušiť ochranné rúško na tvár?

lenka a ruska wide

 

Nosenie rúška sa zo dňa na deň stalo nevyhnutnosťou a symbolom spoločenskej zodpovednosti a ľudskosti. Mať na tvári rúško znamená nielen chrániť seba, ale najmä všetkých ostatných naokolo, keďže práve rúško dokáže účinne zabrániť šíreniu kvapôčiek, ktoré sa rozptyľujú vzduchom keď rozprávame, kýchame či kašleme. Rúško nám síce neposkytuje 100% ochranu, ale do značnej miery dokáže eliminovať nebezpečenstvo šírenia nákazy.

 

Ak hľadáte ochranné rúško na tvár, máte niekoľko možností. My vám avšak teraz ukážeme zrozumiteľný návod ako si vyrobiť prateľné rúško jednoducho u vás doma. A nepotrebujete na to ani profesionálny šijací stroj, ktorý používame bežne my pri šití nosičov. Vám stačí iba ihla, niť a chuť to skúsiť! Ušetríte tak peniaze, keďže všetok potrebný materiál máte bežne dostupný doma, niečo nové sa naučíte a trochu si kreatívne spríjemníte karanténu.

 

Na ušitie 1 ks rúška potrebujete:

☑️ 2 kusy husto tkanej bavlny (môže byť kus obliečky alebo utierky) o rozmeroch 21 x 21 cm a 17 x 21 cm

☑️ 2 ks gumičiek (ak žiadnu doma nemáte, dá sa použiť napríklad guma zo staršieho oblečenia)

☑️ ihlu a niť

 

Videonávod:

 Postup:

  1. 2 kusy látky spolu zošijete a obrátite naruby
  2. Prešijete zošitú látku po okraji a urobíte záhyby podľa potreby
  3. Kraj látky môžete obšiť, aby sa rúško nepáralo
  4. Okraje zahnete a všijete do nich po oboch stranách gumičky
  5. Rúško začistíte od nitiek a poriadne prežehlíte z oboch strán

 

Ako rúško správne používať?

Pred prvým použitím rúško vyperte a vyžehlite. Pred nasadzovaním rúška si nezabudnite  dôkladne umyť mydlom ruky. Nasaďte si ho na tvár tak, aby zakrývalo ústa, nos a bradu a gumičky natiahnite opatrne rukami za uši. Nedotýkajte sa rúška počas nosenia, a ak sa tak náhodou stane, po dotyku si umyte ruky. Rúško majte nasadené stále pri kontakte s ľuďmi, najmä však v uzavretých priestoroch. Po použití rúško snímte opatrne z tváre tak, aby ste sa nedotýkali rukami prednej časti, prípadne rúško snímajte v rukaviciach. Opäť si dôkladne umyte ruky mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom za účelom minimalizácie prenosu baktérií a vírusov.

 

Starostlivosť

Rúško odporúčame prať po každom použití na teplote 60 st. Celzia s použitím bežne dostupných pracích prostriedkov. Po vysušení na vzduchu rúško prežehlite žehličkou s teplotou do 200 st. Celzia na zvýšenie jeho ochranných účinkov. 

 

Pamätajte prosím, že takto vyrobené ochranné rúško neposkytuje 100% ochranu pred vírusmi a baktériami a treba vždy dodržiavať aj iné nariadenia v rámci všeobecných karanténnych opatrení. Veríme však, že vám náš návod pomôže ochrániť seba aj vašich blízkych v maximálnej možnej miere.

Spolu to zvládneme!