7 najväčších klamstiev o barefoot obuvi

Barefoot obuv. Pre niekoho módny doplnok, na ktorý nedá dopustiť, pre iného topánky, ktoré sa bojí vyskúšať. Strach zrejme pramení z nesprávnych informácií a najmä z nepochopenia toho, čo je to barefoot. Tu je 7 najčastejších mýtov o barefoot topánkach, ktoré si počul možno aj ty. My sme ti k nim napísali aj vysvetlenie, ako to podľa odborníkov naozaj je.

7 najväčších klamstiev o barefoot obuvi
Obsah článku

1. “Barefooty nie sú zdravé“

Mýtus aj nie. Ak máš zdravotné problémy alebo deformácie chodidiel, prechod na barefoot by mal prebehnúť pod dohľadom fyzioterapeuta. Ak je ale všetko v poriadku, nemáš prečo váhať. Barefoot tenisky podporujú prirodzený pohyb, aktivujú svaly, stimulujú prekrvenie chodidiel a dokonca zvyšujú činnosť mozgu vďaka väčšiemu množstvu podnetov dopadajúcich na podošvu. Žiadny iný typ obuvi ťa nenaučí chodiť správne tak, ako barefoot. 

2. „Barefoot sa nemôže nosiť do mesta“

Mýtus. Hovorí sa, že barefoot topánky nie sú vhodné na celodenné behačky po meste. Mesto však nie je problém – tvoje telo možno áno. Záleží na tom, v akom stave sú tvoje chodidlá, ako často a po akých povrchoch kráčaš, koľko vážiš a či si na barefoot zvyknutý. Ak začínaš, nechoď hneď maratónové vzdialenosti. Začni pomaly a postupne zvyšuj záťaž. 

3. „Barefooty robia ploché nohy“

Mýtus, mýtus a ešte raz mýtus. Plochá noha vzniká v dôsledku nevhodnej obuvi, nadváhy, preťaženia alebo oslabených svalov. Často za ploché nohy môže aj artritída. Barefoot naopak núti nohu pracovať a posilňuje klenbu. Nevýhody barefoot obuvi teda určite nespočívajú v deformovaní nohy – skôr naopak. Barefoot určite nie je pôvodcom plochej nohy, je skôr jej prevenciou. 

4. „V barefootoch mi bude zima“

Môže sa to stať, ak máš zlú cirkuláciu krvi, alebo nevhodné ponožky. Chlad od nôh však často signalizuje slabé prekrvenie. Riešenie? Aktivuj nohu, zlepši cirkuláciu a vyber si správne barefooty v súvislosti s aktuálnym počasím s vhodnými ponožkami. Tiež máš u nás na výber aj zateplené modely vhodné na chladnejšie obdobie. 

5. „Barefoot topánky neposkytujú oporu klenbe“

Mýtus. Tvoje chodidlá nepotrebujú oporu, ale dostatok priestoru, voľnosť a aktivitu. Príroda nás nevybavila mäkkými vankúšikmi pod nohami. Naša klenba je funkčná, keď ju používame. Barefoot pracuje s tvojím telom presne tak, ako to príroda zamýšľala. Aj preto je barefoot označovaný ako návrat k prirodzeným začiatkom. Je to spôsob obúvania, ktorý rešpektuje anatómiu chodidla a prirodzený pohyb.  

6. „Barefoot mi zväčší nohy“

Zväčší? Možno. Je to zlé? Rozhodne nie. Keď prestaneš nohy trápiť v úzkych topánkach a začneš ich používať prirodzene, môžu sa roztiahnuť do svojej pôvodnej anatomickej šírky. Je to ako keď dlho nosíš korzet a zrazu prestaneš. Tvoje telo si vydýchne a pomaly sa vráti do pôvodného tvaru. Tvoje prsty sa môžu narovnať, chodidlo spevniť, získaš lepšiu stabilitu. Ak ti to znie ako jedna z nevýhod barefoot, pravdou je, že ide skôr o návrat k normálu, na ktorý sme zabudli. 

7. „Barefoot nosia len prírodní ľudia, jogíni a alternatívci“

Starodávny mýtus. Barefoot nie je o tom, kto si, ale ako sa chceš hýbať. Je vhodný pre bežcov, mamičky, starých rodičov, študentov, ľudí v kancelárii... Je pre každého, kto chce lepšie vnímať svoje telo, zlepšiť držanie tela a chodiť bez bolesti. Dnes môžeš barefooty obúvať na akúkoľvek príležitosť. Na šport, do officu, na prechádzku v lese. Jednoducho, dnes sú aj barefooty pekné tenisky.